LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Çmenduria” e piromanit në Greqi/ “Më pëlqeu të shihja zjarrfikësit të vraponin për të shuar flakët”

28 Gusht 2023, 13:53, Kosova & Bota CNA

“Çmenduria” e piromanit në Greqi/ “Më

Zjarri i pak ditëve më parë në zonën e Karistos në Evia u shkaktua nga një i ri, 20-vjeçar.

Pasi u arrestua ai i ka tronditur të gjithë me rrëfimin e tij para autoriteteve.

“Më pëlqeu të shihja zjarrfikësit duke vrapuar për të shuar flakët”.

Më tej ai rrëfeu se kishte shkaktuar dhe zjarre të tjera po në këtë zonë gjatë muajit të kaluar.

Pas gjithë deklaratës tronditëse, gjatë një interviste në “Star” ai tha se është penduar për veprimin që ka kryer, por dëshmia e tij ka sjellë reagime të forta nga opinioni publik grek.  

Beteja me flakët vijon në Evros aty ku situata ka qënë më e rënduar. Zjarret kanë shkaktuar një fatkeqësi të madhe ekologjike në pyllin e Dadias aty ku edhe para disa ditësh u gjetën trupat e pajetë të 20 emigrantëve.

Prej ditësh edhe forcat shqiptare janë bërë pjesë e aksionit për të shuar zjarret në Greqi./ CNA

Lajmet e fundit nga