LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Hetuesit rusë konfirmojnë vdekjen e Prigozhinit

27 Gusht 2023, 13:06, Kosova & Bota CNA
Hetuesit rusë konfirmojnë vdekjen e Prigozhinit
Yevgeny Prigozhin

Vdekja e Yevgeny Prigozhin, kreut të grupit mercenar Wagner, është konfirmuar nga analizat gjenetike, tha Komiteti Hetues i Rusisë më 27 gusht.

Prigozhin vdiq gjatë rrëzimit të një avioni privat në veri të Moskës më 23 gusht.

“Sipas këtyre rezultateve, është përcaktuar identiteti i dhjetë viktimave dhe korrespondojnë me listën e pasagjerëve të paraqitur të fluturimit”, tha komiteti.

Në mesin e nëntë personave të tjerë të listuar në bordin e avionit privat Embraer ishte Dmitry Utkin, një figurë e errët që menaxhonte operacionet e Wagner dhe dyshohet se shërbeu në inteligjencën ushtarake ruse.

Spekulimet se Kremlini mund të ketë qenë i përfshirë në rrëzimin e të mërkurës kanë qenë të shumta, me incidentin që ka ardhur saktësisht dy muaj pasi Wagner organizoi një kryengritje kundër udhëheqjes ushtarake të Moskës.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov e përshkroi incidentin si "tragjik" për gazetarët të premten, duke i quajtur thashethemet për një lojë të mundshme faulli një "gënjeshtër absolute".

Zyrtarët rusë hapën një hetim për shkeljet e trafikut ajror pas rrëzimit, por përndryshe nuk kanë bërë të ditur detaje për shkakun e mundshëm./ CNA

Lajmet e fundit nga