LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Asimetri dhe mungesë neutraliteti”/ Kurti nuk kursehet ndaj Lajçak dhe Borrell

18 Shtator 2023, 11:51, Kosova & Bota CNA
“Asimetri dhe mungesë neutraliteti”/ Kurti nuk kursehet ndaj
Kryeministri Alibin Kurti

Kryeministri Alibin Kurti ka dalë në një konferencë për shtyp për të sqaruar detajet pas takimit të pasuksesshëm në Bruksel me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Kurti nuk u kursye ndaj të dërguarit të Posaçëm të BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell.

Kryeministri i Kosovës u shpreh se nga ana e Lajçak ka pasur asimetri dhe mungesë neutraliteti. Sipas Kurtit kjo është vënë re te zmbrapsja e ndërmjetësimit ku Kosova kaloi fazën e I dhe u bë pjesë e Këshillit të Europës në 24 prill. Serbia votoi kundër dhe as Lajçak dhe as Borrel nuk fërshëllyen me bilbilin e arbitrit dhe që nga ky moment sipas kryeministrit situata ka dalë nga binarët.

Kurti thekson se shkelje më të qartë se në 24 prill nuk ka pasur./ CNA

Lajmet e fundit nga