LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi në Bruksel/ Kurti: U gjenda përballë një skenari, plani që propozova unë shpërfillje e koordinuar

18 Shtator 2023, 11:26, Kosova & Bota CNA

Takimi në Bruksel/ Kurti: U gjenda përballë një skenari,

Kryeministri i Kosovës, në një deklaratë për mediat tha se në takimin e zhvilluar me përfaqësuesit evropianë në Bruksel është gjendur përballë një skenari që Lajçak e kishte dizajnuar kohë më parë.

Sipas Kurtit qëndrimi i Borrell dhe Lajçak ishte që Asociacioni të ishte prioritet dhe heqja e neneve defakto.

Sa i përket propozimit të bërë nga Kurti tha se ishte shpërfillje e koordinuar. 

“Në takimin e parë m'u kërkua të kaloj me proces negocimi. Ju bëra të qartë se një hap i tillë nuk mund të merret pa një plan të plotë. Ju bëra të qartë të dy përfaqësuesve se hapi i parë është dakordësimi dhe nënshkrimi i një marrëveshje bazike. Qëndrimi i Borrell dhe Lajçak ishte që Asociacioni të ishte prioritet dhe heqja e neneve defakto. Në takimin e dytë atë trilateral ku ishte dhe presidenti i Serbisë u ekspozova përballë një skenari që Lajçak dukej se e kishte dizajnuar kohë më parë. Ju propozova një plan ku ishte një shpërfillje e koordinuar. Ata thanë se plani ishte jorealist dhe e vetmja rrugë përpara është zbatimi i pikës së asociacionit të komunave. Çdo pikë e planit tim buronte nga shkronja e secilit nen të marrëveshjes bazike", tha ai./ CNA

Lajmet e fundit nga