LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çështja Beleri/ Avokatët grekë kërkesë Ramës: Të lirohet për t’u betuar

18 Shtator 2023, 13:59, Kosova & Bota CNA

Çështja Beleri/ Avokatët grekë kërkesë

Çështja Beleri ka qenë sot në qendër të vëmendjes së avokatëve grekë.

Kryetari i Asamblesë së Dhomave të Avokatisë së Greqisë, Dhimitros Vervesos dhe Presidenti i Avokatëve pa Kufij, Patrick Heny i drejtohen kryeministrit Rama duke u shprehur se Beleri duhet të betohet pasi një dënim i tillë ndaj tij është i hiperbolizuar.

“Kryeministri shqiptar duhet t'u japë autorizimin e nevojshëm vartësve të tij, përkatësisht Drejtorit të Institucionit të Ekzekutimit të Dënimeve Penale të burgut të Durrësit ose Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, duke i lejuar ata të lehtësojnë transportin e Belerit për në Himarë, të shoqëruar nga oficerë policie, në mënyrë që të bëjë betimin e detyrës.”- thanë avokatët.

Një ditë më parë kryeministri i Greqisë tha se mbajtja në burg e Belerit dhe moslejimi i tij për tu betuar ndikojnë në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë./ CNA

Lajmet e fundit nga