LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qeveria e Ukrainës shkarkon gjashtë zëvendësministra të mbrojtjes

18 Shtator 2023, 13:55, Kosova & Bota CNA

Qeveria e Ukrainës shkarkon gjashtë zëvendësministra të

Qeveria ukrainase vendosi të shkarkojë gjashtë zëvendësministra të mbrojtjes të hënën pas emërimit të një ministri të ri të mbrojtjes në fillim të këtij muaji.

Qeveria nuk dha asnjë arsye për shkarkimet. Ata që u hoqën nga posti i tyre përfshinin Hanna Maliar, e cila ka lëshuar shpesh përditësime publike mbi luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Rustem Umerov u emërua ministër i mbrojtjes më pak se dy javë më parë për të zëvendësuar Oleksii Reznikov. Ministria ishte nënshtruar nga akuzat e mediave për korrupsion ndërsa Reznikov ishte në post, megjithëse ai vetë nuk u përball me akuza për korrupsion.

“Rinisja. Ne filluam. Ne vazhdojmë. Ministria vazhdon të punojë si zakonisht”, tha Umerov në një postim në rrjetet sociale.

Reuters raporton se Maliar, një avokate për krimet e luftës, kishte shërbyer si zëvendësministre e mbrojtjes që nga viti 2021 dhe përditësimi i saj i fundit mbi luftën në Ukrainë u shfaq të hënën në mëngjes.

Ajo u përball me kritika javën e kaluar pasi fillimisht raportoi se forcat ukrainase kishin rimarrë një fshat lindor nga forcat ruse, por më vonë tha se raporti i saj ishte i pasaktë dhe se luftimet ishin ende të ndezura rreth fshatit./ CNA

Lajmet e fundit nga