LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Europol arreston 28 persona për kontrabandë emigrantësh, rruga që përdornin trafikantët

30 Maj 2023, 10:32, Kosova & Bota CNA

Europol arreston 28 persona për kontrabandë emigrantësh, rruga

Policia Kufitare Rumune, me mbështetjen e Europolit, ka arrestuar gjithsej 28 persona të përfshirë në organizata kriminale që kontrabandonin emigrantë në zonën Shengen përmes Bullgarisë dhe Rumanisë.

Në operacionin e Europol është përfshirë Drejtoria e Përgjithshme Bullgare Kundër Krimit të Organizuar dhe Policia Federale Gjermane në Waidhaus.

Sipas një deklarate të fundit të Europol, gjatë ditës së aksionit, policia kontrolloi edhe 29 vendndodhje në Bukuresht, rrethin e Arges, Buzau, Konstanz dhe Brasov.

Vitin e kaluar, Policia Kufitare e Rumanisë nisi një hetim për këtë rrjet kriminal pasi arrestoi disa drejtues furgonash në kufi me Bullgarinë. Si rezultat, policia zbuloi një rrjet kriminal të përbërë nga disa persona të dyshuar, të grupuar në dy grupe.

Njëri nga grupet përbëhej kryesisht nga shtetas rumunë të cilët ishin përgjegjës për transportin. Sa i përket grupit të dytë, ai merrej me rekrutimin e emigrantëve që mund të kontrabandoheshin.

Organizata në fjalë kontrabandonte emigrantë të parregullt nga Turqia në Gjermani përmes Bullgarisë, Rumanisë, Hungarisë dhe Republikës Çeke.

“Të dyshuarit i kontrabandonin migrantët e parregullt kryesisht me furgona dhe kamionë. Kjo mënyrë e përdorur kryesisht nga rrjetet kriminale aktive në të ashtuquajturën rrugë ballkanike, ka rezultuar shumë e rrezikshme për jetën dhe shëndetin e emigrantëve”, thuhet në deklaratë.

Sipas Europol, incidentet e fundit kanë përfunduar me vdekje pasi shumë fëmijë dhe të rritur janë gjetur të vdekur për shkak të mungesës së hapësirës dhe oksigjenit në ndarjet e përdorura për t'i fshehur ata gjatë transportit.

 

Lajmet e fundit nga