LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tregtia e paligjshme kundër veprave të artit/ Europol arreston 60 persona

4 Maj 2023, 14:18, Kronika CNA

Tregtia e paligjshme kundër veprave të artit/ Europol arreston 60

Policia arrestoi 60 persona dhe gjeti 11,049 vepra arti të vjedhura si pjesë e një goditjeje ndërkombëtare ndaj tregtisë së paligjshme të artit në 14 vende evropiane, njoftoi sot Europol.

Operacioni, i quajtur Pandora VII, u drejtua nga Garda Civile Spanjolle, me mbështetjen e Europol dhe Interpol.

Siç thuhet në deklaratën e Europolit, në fazën operacionale mes 13 dhe 24 shtatorit të vitit të kaluar janë kryer disa mijëra kontrolle në aeroporte, porte dhe pika kufitare, si dhe në shtëpi ankandesh, muze dhe shtëpi private.

Gjatë dy javëve të patrullimeve kibernetike, janë kryer 8,495 kontrolle nëpërmjet internetit dhe rreth 130 hetime në mbarë botën janë ende në vazhdim, shtoi në një deklaratë Shërbimi Policor Evropian.

Si pjesë e operacionit Pandora VII, u gjetën një numër i madh objektesh arti të vjedhura, duke përfshirë 77 libra antikë nga një manastir italian, një bust mermeri romak i një gruaje që besohet se përfaqësonte Salonia Matidia, mbesën e perandorit Trajan, 3,073 monedha të lashta, ndërsa Policia rumune sekuestroi 117 monedha dakiane dhe romake të grabitura nga zona arkeologjike.

Europol tha se autoritetet portugeze kishin gjetur 48 skulptura fetare dhe artefakte të tjera, me shumë gjasa të lidhura me një seri prej 15 grabitjesh kishash në Portugalinë veriore midis viteve 1992 dhe 2003.

Europol tha se autoritetet portugeze kishin gjetur 48 skulptura fetare dhe artefakte të tjera, me shumë gjasa të lidhura me një seri prej 15 grabitjesh kishash në Portugalinë veriore midis viteve 1992 dhe 2003. 

Policia greke ka konfiskuar 41 objekte fetare dhe liturgjike, ndërsa 13 objekte arkeologjike nga Federata Ruse janë konfiskuar në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Austria, Bullgaria, Republika Çeke, Kroacia, Qiproja, Greqia, Irlanda, Italia, Polonia, Portugalia, Rumania, Spanja, Suedia dhe Bosnja dhe Hercegovina morën pjesë në aksion, ndërsa Europol ofroi mbështetje analitike dhe operacionale. 

Operacioni Pandora është një aksion vjetor që u lançua për herë të parë në vitin 2016 dhe zbatohet në kuadër të Platformës Multidisiplinare Evropiane kundër Kërcënimeve Kriminale (EMPACT).

 

Lajmet e fundit nga