LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Përplasjet në Veri/ KFOR: Kosova dhe Serbia të mbajnë përgjegjësi

30 Maj 2023, 09:12, Kosova & Bota CNA
Përplasjet në Veri/ KFOR: Kosova dhe Serbia të mbajnë
Foto ilustruese

Komandanti i KFOR-it, gjeneral major Angelo Michele Ristuccia, kërkoi nga Kosova dhe Serbia që të mbajnë përgjegjësinë e plotë për ngjarjet që ndodhën më 29 maj në veri të Kosovës dhe të mos fshihen pas narrativëve të rremë.

Ai kërkoi që palët të parandalojnë çdo përshkallëzim të mëtejshëm të situatës në veri të Kosovës.

Në një njoftim për mediat, u bë me dije se gjatë ndërhyrjes në Zveçan të hënën, 30 ushtarë të këtij misioni u lënduan, 19 nga kontingjenti hungarez dhe 11 nga ai italian.

“Ata pësuan lëndime të shumta, përfshirë thyerje dhe djegie nga pajisjet e improvizuara shpërthyese dhe mjetet ndezëse”, thuhet në njoftim./ CNA.al

Lajmet e fundit nga