LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kurti: Është koha të zbatohet marrëveshja bazë mes Kosovës dhe Serbisë

29 Maj 2023, 14:49, Kosova & Bota CNA
Kurti: Është koha të zbatohet marrëveshja bazë mes
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka kryer një telefonatë me ministrin e Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani, ku është shprehur se të dy ranë dakort se duhet të zbatohet marrëveshja bazë që të qetësohet situata në veri të Kosovës.

“Pata një bisedë telefonike me ministrin e jashtëm të Italisë Antonio Tajani më herët sot. Të dy ramë dakord se është koha që të zbatohet Marrëveshja Themelore dhe të qetësohet situata në veri.

Në Ditën e Përkujtimit nderojmë trimat që kanë sakrifikuar jetën për të mbrojtur lirinë. Ne jemi përjetësisht mirënjohës për mbrojtjen e jetës dhe lirive tona që na kanë dhënë forcat amerikane. Kjo mbrojtje është e pranishme sot kur forcat e KFOR-it ndihmojnë institucionet tona të ruajnë paqen”, shkruan Kurti./ CNA.al  

Lajmet e fundit nga