LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasjet në veri/ Raportuesja për Kosovën në PE: Nuk na takon ne të marrim vendimin

29 Maj 2023, 12:14, Kosova & Bota CNA

Përplasjet në veri/ Raportuesja për Kosovën në PE: Nuk

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian u shpreh se nuk u takon ndërkombëtarëve të marrin vendime për atë që po ndodh në Kosovë.

Von Cramon u shpreh se vetëm qeveria e Albin Kurtit mund të vendosë për Kosovën dhe se PE është e angazhuar të sjellë Kosovën në KiE.

“Nuk u takon ndërkombëtarëve të marrin vendimin mbi atë që po ndodh, i takon qeverisë së Kosovës. Ne vetëm shprehim shqetësimin tonë".

Për sa u përket deklaratave të DASH-it për tensionet në Veri, Cramon tha se janë më të ashprat që ajo ka dëgjuar ndonjëherë. "Mendoj që mos të jemi në atë situatë duke mbajtur ato qëndrime sepse kjo nuk e zgjidh situatën në Kosovë dhe as procesin e dialogut”.

Lajmet e fundit nga