LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hovenier: Të ulen tensionet, dënojmë veprimet e dhunshme të autoriteteve kosovare

29 Maj 2023, 12:07, Kosova & Bota CNA

Hovenier: Të ulen tensionet, dënojmë veprimet e dhunshme të

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, pas takimit me Presidenten Vjosa Osmani në një deklaratë për mediat është shprehur se SHBA dënon veprimet e dhunshme të autoriteteve kosovare.

Hovenier ka deklaruar se është i nevojshëm depërshkallëzimi i situatës në veri.

Mëngjesin e sotëm, grupe qytetarësh serbë janë mbledhur para objekteve komunale në Zveçan, Zubin Potok e Leposaviq, për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë.

Në mesin e tyre ka edhe njerëz me maska, për të cilët Instituti Octopus ka ngritur shqetësimet se mund të jenë të gatshëm për sulme terroriste.

Policia e Kosovës dhe KFOR kanë shtuar prezencën e tyre, ndërkohë që serbët në Zveçan kanë hedhur gaz lotsjellës në drejtim të pjesëtarëve të institucionit të sigurisë së Kosovës.

Më 26 maj, Policia e Kosovës i ka ndihmuar kryetarët e rinj shqiptarë të Zveçanit, Zubin Potokut e Leposaviqit për të hyrë në zyrat komunale, me gjithë kundërshtimet e ashpra të disa banorëve serbë vendas, që kanë çuar në përplasje me punonjësit e policisë.

Lajmet e fundit nga