LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rezultati përfundimtar/ Erdogan rizgjidhet President i Turqisë

28 Maj 2023, 23:02, Kosova & Bota CNA

Rezultati përfundimtar/ Erdogan rizgjidhet President i Turqisë

Vetëm pak minuta më parë ka përfunduar numërimi i i kutive të votimit në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi.

Në këtë raund të dytë ka fituar presidenti aktual, Recep Tayyip Erdogan.

Konkretisht Erdogan ka marrë 52.16% të votave, ndërsa kundërshtari i tij, kandidati i koalicionit opozitar, Kemal Kilicdaroglu ka marrë 47.84% të votave.

Pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë 84.93%, një ulje e lehtë krahasuar me pjesëmarrjen në raundin e parë të zgjedhjeve, mbajtur më 14 maj. 

Kështu Erdogan ka fituar një tjetër mandat, pasi populli turk i besoi drejtimin e vendit edhe për 5 vjet.

Kujtojmë se në raundin e parë Erdogan kryesoi me një përqindje më të lartë mbështeteje se kundërshtari i tij Kemal Kilicdaroglu, por nuk ia doli të siguronte më shumë se 50% të votave të nevojshme për t’u shpallur fitues dhe për të shmangur balotazhin presidencial.

Kujtojmë se Erdogan fitoi 49.4% të votave, ndërsa kandidati opozitar 44.9% të votave.

Kjo ishte hera e parë në 20 vjet që është në pushtet, që Erdogan nuk fitoi zgjedhjet që në raundin e parë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga