LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Erdogan shpall fitoren/ Këndon para turmës, nis festa në Turqi

28 Maj 2023, 20:00, Kosova & Bota CNA
Erdogan shpall fitoren/ Këndon para turmës, nis festa në Turqi
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka shpallur fitoren e raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Kur ka mbetur vetëm një përqind e votave pa numëruar, Erdogan nisi festimet dhe mbajti fjalimin e parë të fitores së mandatit të tretë si President.

Ai këndoi para qytetarëve, ndërsa falenderoi këta të fundit për besimin që i dhanë.

Kemi përfunduar raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Dua të shpreh mirënjohjen time për kombin tim që na bëri të përjetojmë një ditë demokracie. Dëshiroj të falënderoj çdo pjesëtar të kombit tonë që edhe një herë na besoi përgjegjësinë e qeverisjes së vendit për pesë vitet e ardhshme”, u shpreh ai, ndërsa u zotua se do të qëndrojë pranë popullit.

Dashtë Zoti, do të jem i denjë për besimin tuaj ashtu siç kam qenë në 21 vitet e fundit. Jemi bashkë deri në varr.E kisha thënë edhe para zgjedhjeve se kjo dashuri nuk mbaron këtu”, deklaroi Erdogan.

Presidenti turk nuk la pa ironizuar edhe kandidatin kundërshtar, Kemal Kilicdaroglu, të cilit iu drejtua me fjalët: “Bye, bye, bye Kemal”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga