LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kurti zbardh takimin me emisarin gjerman për tensionet në veri

27 Maj 2023, 16:19, Kosova & Bota CNA

Kurti zbardh takimin me emisarin gjerman për tensionet në veri

Kreu i qeverisë së Kosovës Albin Kurti, është takuar ditën e sotme me dërguarin special gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin me të cilin ka biseduar në lidhje me situatën në veri të Kosovës.

Sipas njoftimit të Zyrës së Kryeministrit, Kurti është treguar i qartë me diplomatin gjerman duke theksuar se zgjedhja e kryetarëve në veri dhe zhvillimi i mandatit në zyrat e tyre, duhet të trajtohet si gjë normale.

“Në takim u diskutua për procesin e pas-zgjedhjeve në katër komunat në veri të vendit, përfshirë këtu betimin dhe ditën e parë në punë të kryetarëve të zgjedhur. Kryeministri theksoi rëndësinë e respektimit të rezultateve të zgjedhjeve demokratike, duke shtuar se shkuarja e kryetarëve të komunës në zyrat e tyre të punës dhe ofrimi i shërbimeve bazike për qytetarë duhet të trajtohen si gjë normale”, thuhet në deklaratën e publikuar nga zyra e kryeministrit.

 

Lajmet e fundit nga