LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Xylazine”, çfarë duhet të dini për drogën “zombie” që po përhapet nga SHBA-ja në Evropë

27 Maj 2023, 09:59, Kosova & Bota CNA

“Xylazine”, çfarë duhet të dini për

Vdekja e parë në Mbretërinë e Bashkuar e lidhur me drogën "zombie" xylazine ngre shqetësime për ndryshimin e origjinës së furnizimeve me opioid në Evropë.

Një burrë 43-vjeçar në Mbretërinë e Bashkuar është bërë viktima e parë e njohur në Evropë e drogës xylazine, një qetësues i fuqishëm që përdoret zakonisht nga veterinerët te kafshët e mëdha, i cili kohët e fundit ka hyrë në tregun global të drogës ilegale.

Burri, i identifikuar nga mediat britanike si Karl Warburton, vdiq në shtëpinë e tij në maj 2022, por u njoh vetëm si viktima e parë e mundshme e ksilazinës në Mbretërinë e Bashkuar pas një studimi të publikuar këtë javë nga studiuesit në King's College në Londër (KCL).

Studimi ekzaminoi të gjitha vdekjet e lidhura me drogën të raportuara në Programin Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar për Vdekjet nga Abuzimi me Substancat (NPSAD) për rastet me zbulime ksilazine dhe gjeti një raport për rastin është publikuar në Journal of Forensic and Legal Medicine.

Warburton kishte një histori të konsumit të paligjshëm të drogës dhe ishte referuar në shërbimet e varësisë në disa raste, sipas raportit të mjekut.

Në trupin e tij mjekët gjetën gjurmë heroine, kokaine, fentanil dhe ksilazin. Ai ka të ngjarë të mos ishte në dijeni se po konsumonte drogën "zombie", sipas studiuesve, të cilët thanë se Ëarburton "ka të ngjarë të ketë blerë heroinë dhe nuk e dinte se ishte e lidhur me ksilazin dhe fentanil".

Studimi shtoi se "me njohuritë tona më të mira, kjo është vdekja e parë e lidhur me përdorimin e ksilazinës e raportuar në Mbretërinë e Bashkuar, madje edhe në Evropë, dhe tregon hyrjen e ksilazinës në furnizimin me ilaçe në Mbretërinë e Bashkuar".

Çfarë është ksilazina?

Xylazine, e cila njihet edhe si "tranq" ose "tranq dope" kur kombinohet me heroinë ose fentanil - është një qetësues që përdoret te kafshët e mëdha për lehtësimin e dhimbjeve dhe relaksimin e muskujve. Nuk është i përshtatshëm për konsum njerëzor, në asnjë dozë.

Kur injektohet në trupin e një personi, mund të shkaktojë një ritëm të ngadalshëm të zemrës dhe plagë të mëdha të hapura të lëkurës si ulçera dhe abscese.

Për një afat të gjatë, këto plagë mund të përhapen mbi krahët dhe këmbët e një personi dhe t'i shkaktojnë kalbjen e tyre, një fenomen i zymtë që i ka bërë xylazine pseudonimin e saj si drogë "zombie". Indi i vdekur përfundimisht duhet të amputohet.

Përdorimi i ksilazinës në tregun e paligjshëm të drogës u zbulua për herë të parë në Porto Riko në fillim të viteve 2000 dhe që atëherë është raportuar në Amerikën e Veriut. Në SHBA, ilaçi konsiderohet "një kërcënim në zhvillim" dhe tani është i përfshirë në 7 për qind të të gjitha vdekjeve nga mbidoza në vend.

Përhapja e substancës në tregun e paligjshëm të drogës në Amerikën e Veriut ka nxitur kohët e fundit paralajmërime për mbidozë në SHBA, një vend tashmë i shkatërruar nga një epidemi vdekjeprurëse e fentanilit që ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz në dy dekadat e fundit.

Ashtu si fentanili, ksilazina shpesh përzihet me heroinën nga prodhuesit e paligjshëm të drogës, sepse zvogëlon kostot e prodhimit të grupeve të mëdha të heroinës.

Si qetësues, ksilazina përdoret gjithashtu për të zgjatur ndjenjën afatshkurtër të euforisë të ofruar nga fentanili, për të imituar sasinë e lartë të heroinës.

Si ka arritur droga në Evropë?

Xylazine nuk përfshihet në testet standarde të drogës në Mbretërinë e Bashkuar, kështu që nuk ka asnjë mënyrë për të ditur nëse Ëarburton ishte në të vërtetë personi i parë që vdiq pas marrjes së drogës, ose sa gjerësisht po qarkullon në tregun evropian të drogës ilegale, veçanërisht në krahasim me opioidet.

Heroina ka arritur tradicionalisht në tregun evropian nga Afganistani, ku talebanët shpallën një ndalim të prodhimit të lulekuqes vitin e kaluar.

Pothuajse i gjithë opiumi në Afganistan mblidhet midis prillit dhe korrikut, dhe dërgimi i tij në tregjet e heroinës zgjat rreth një vit deri në 18 muaj, sipas vlerësimeve të fundit nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin (UNODC).

Zbulimi i ksilazinës në MB, siç vërtetohet nga vdekja e Ëarburton, tashmë mund të sinjalizojë një ndryshim në furnizimin me opioid në Evropë, me ndalimin e talebanëve që u jep prodhuesve të drogës ilegale në Amerikën e Jugut një shans për të marrë nën kontroll tregun evropian, sipas Caroline Copeland lektor i mjekësisë farmaceutike në KCL./ CNA.al

Lajmet e fundit nga