LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Belgjika në kërkim të punëtorëve të huaj, vende të lira në shumë profesione

26 Maj 2023, 11:38, Kosova & Bota CNA

Belgjika në kërkim të punëtorëve të huaj, vende

Autoritetet belge po përballen me mungesën e punëtorëve të huaj ashtu si të gjitha vendet e tjera të Bashkimit Europian, raporton "Shengennews.info".

Sipas EURES, i cili është rrjeti evropian i bashkëpunimit të shërbimeve të punësimit, Belgjika është vendi i tretë në Europë me listën më të gjatë të vendeve të lira të punës.

Për të luftuar këtë fenomen, rajonet belge kanë hapur listat për të gjithë punëtorët që mund të punojnë në territorin e tyre duke aplikuar në këto vende pune: IT, shërbime, financa, baret, industria, prodhimi, ndërtimi, transporti dhe logjistika.

Për të trajtuar këtë problem, secili nga rajonet belge – Brukseli, Wallonia dhe Flanders – kanë listat e tyre të punëtorëve që nevojiten më shumë në territorin e tyre, për të cilët punëtorët e huaj mund të aplikojnë dhe të lëvizin për të punuar dhe jetuar në atë rajon.

 

Lajmet e fundit nga