LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Biden dhe McCarthy arrijnë një marrëveshje paraprake për tavanin e borxhit

28 Maj 2023, 08:25, Kosova & Bota CNA

Biden dhe McCarthy arrijnë një marrëveshje paraprake për

Presidenti demokrat Joe Biden dhe kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, arritën një marrëveshje paraprake për të rritur tavanin e borxhit të vendit, tha McCarthy në një deklaratë. Një ekip negociator po punon tani për finalizimin e tekstit të marrëveshjes. 

"Sapo mora telefonin me presidentin pak më parë. Pasi ai humbi kohë dhe refuzoi të negocionte për muaj të tërë, ne arritëm në një marrëveshje në parim që është e denjë për popullin amerikan", shkroi ai në një postim në "Twitter".  

Duke folur për mediat minuta më vonë, McCarthy tha se projektligji ka "reduktime historike në shpenzime, reforma pasuese, do t'i nxjerrë njerëzit nga varfëria në fuqinë punëtore dhe do të mbretërojë në tejkalimin e qeverisë". Komentet e tij treguan se demokratët me gjasë i kishin dhënë disa kërkesa republikane për të arritur një marrëveshje.

"Nuk ka taksa të reja, nuk ka programe të reja qeveritare, ka shumë më tepër brenda projektligjit," tha McCarthy, pa dhënë më shumë detaje pasi ai ende nuk do të informonte anëtarët e tjerë të Dhomës. Ai pret që Kongresi të votojë projektligjin të mërkurën.

"Jo të gjithë marrin atë që duan"

Presidenti Biden gjithashtu shkroi në "Twitter" për të konfirmuar marrëveshjen tentative. "Është një hap i rëndësishëm përpara që redukton shpenzimet duke mbrojtur programet kritike për njerëzit që punojnë dhe duke rritur ekonominë për të gjithë," tha ai.

Ai tha se marrëveshja përfaqëson një kompromis që do të thotë "jo të gjithë marrin atë që duan". Megjithatë, marrëveshja mbron prioritetet kryesore të demokratëve.

"Kjo është përgjegjësia e qeverisjes. Dhe, kjo marrëveshje është një lajm i mirë për popullin amerikan, sepse parandalon atë që mund të kishte qenë një falimentim katastrofik dhe do të kishte çuar në një recesion ekonomik, llogaritë e pensioneve të shkatërruara dhe miliona vende pune të humbura," Biden. tha. Ai vazhdoi t'u kërkojë të dyja dhomave të Kongresit të SHBA-së që ta miratojnë marrëveshjen. 

Të dy udhëheqësit arritën në një marrëveshje të shtunën në mbrëmje, pasi folën në telefon më herët atë ditë, tha një person i njohur me këtë çështje për agjencinë e lajmeve "AP".

Kjo vjen pas një ngecjeje të gjatë pasi demokratët dhe republikanët luajtën përballë në garën përfundimtare për një marrëveshje përpara një afati kritik të 5 qershorit. Arritja e një marrëveshjeje ishte e domosdoshme për SHBA-në për të shmangur një ulje të vlerësimit të kredisë, recesion të mundshëm dhe humbje potenciale të miliona vendeve të punës.

Republikanët amerikanë kanë konkurruar për një marrëveshje buxhetore dyvjeçare që do t'i mbante shpenzimet të pabarabarta për vitin 2024 dhe do të vendoste kufizime për vitin 2025 në këmbim të rritjes së kufirit të borxhit për dy vjet, duke e shtyrë çështjen e paqëndrueshme politike pas zgjedhjeve të ardhshme presidenciale.

Demokratët, nga ana tjetër, ishin të bindur se tavani duhet të ngrihet pa asnjë fije të lidhur.

Cili është kufiri i borxhit të SHBA-së? 

Kongresi amerikan prezantoi për herë të parë tavanin e borxhit - kufirin e sipërm të parave që qeveria mund të merrte hua - në vitin 1917. Masa nënkuptonte se qeveria nuk kishte më nevojë për miratim nga ligjvënësit për çdo borxh të lëshuar. Aktet e Borxhit Publik u miratuan më pas në 1939 dhe 1941.

Gjatë shtatë dekadave të fundit, tavani i borxhit është rritur 78 herë, duke përfshirë vitin 2011 kur vonesa në miratimin e një kufiri të ri rezultoi në humbjen e vlerësimit të lakmuar të kredisë AAA, duke shkaktuar një rritje të kostove të huamarrjes.

Ndërsa qeveria amerikane nuk ka dështuar ende në pagesat e saj, kalimi i afatit pa rritur tavanin e borxhit do të nënkuptonte se i kanë mbetur pa para për të bërë pagesat bazë, duke përfshirë pagat e dhjetëra milionë punonjësve të sektorit publik, si mësuesit.

Pagesat e sigurimeve shoqërore dhe subvencionet e kujdesit shëndetësor për amerikanët e moshuar dhe të cenueshëm, duke përfshirë veteranët ushtarakë, gjithashtu do të vihen në pritje.

Reagimet ndaj kompromisit

Edhe me një marrëveshje tentative, puna për ngritjen e tavanit të borxhit është larg të qenit të kryer. Lajmi i një kompromisi do të testojë nëse mjaft anëtarë të moderuar mbështesin detajet në projektligj për të kapërcyer kundërshtimin si nga republikanët e djathtë, ashtu edhe nga demokratët progresivë.

Ka mundësi të shumta në secilën dhomë gjatë rrugës për të ngadalësuar procesin.

"Unë po dëgjoj se 'marrëveshja' është për një rritje prej 4 trilionë dollarësh në kufirin e borxhit," tha përfaqësuesi republikan Bob Good. "Nëse kjo është e vërtetë, nuk kam nevojë të dëgjoj asgjë tjetër. Askush që pretendon se është konservator nuk mund të justifikojë një votë PO," tha ai.

Përfaqësuesja Demokratike Judy Chu tha se ndërsa ishte e rëndësishme të finalizohej një marrëveshje, ajo po kërkon detaje. "Do të kërkoj të shoh nëse ka kërkesa të shtuara për punë për të varfrit. Mendova se ky ishte aspekti më i keq i propozimeve të tyre (republikanëve) sepse kjo do të shërbente vetëm për të shkaktuar dhimbje te të varfrit."

Përfaqësuesi Demokratik Ted Liu ishte gjithashtu në pritje të detajeve të marrëveshjes për t'ua komunikuar ato më tej anëtarëve demokratë të grupit parlamentar. "Kjo ishte një krizë e prodhuar nga republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve. U takon republikanëve të Dhomës për të zbutur atë krizë," tha ai për marrëveshjen.

Ndërkohë, Përfaqësuesja e diskutueshme republikane Marjorie Taylor Greene pretendoi se marrëveshja kishte të ngjarë të kthente 400 milionë dollarë nga "Fondi Global i Shëndetit" i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), i cili dërgon para jashtë shtetit. Disa vende, duke përfshirë Kinën, Afganistanin, Armenia, Bangladeshin, Etiopinë, Indinë, Kenia, Nigerinë, Pakistanin dhe Ukrainën do të preken, sipas Greene./DW

 

Lajmet e fundit nga