LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lukashenko u ofron armë bërthamore vendeve që janë të gatshme të bashkohen me Rusinë dhe Bjellorusinë

29 Maj 2023, 07:59, Kosova & Bota CNA
Lukashenko u ofron armë bërthamore vendeve që janë të
Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, ka pohuar se kombet që janë të gatshme “të bashkohen me Rusinë dhe Bjellorusinë” do t'u jepen armë bërthamore, disa ditë pasi konfirmoi se kishte filluar transferimi i disa armëve bërthamore taktike nga Moska në Minsk.

Lukashenko, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin, i bëri komentet në një intervistë të dielën në kanalin shtetëror "Rusia 1".

Gjatë intervistës, Lukashenko tha se “askush nuk e ka problem që Kazakistani dhe vendet e tjera të kenë të njëjtat marrëdhënie të ngushta që kemi ne me Federatën Ruse”.

“Është shumë e thjeshtë,” shtoi ai. “Bashkohuni me Bjellorusinë dhe Rusinë. Kjo është e gjitha: do të ketë armë bërthamore për të gjithë.”

Nënshkruar në vitin 1999, Marrëveshja për Krijimin e Shtetit Union të Bjellorusisë dhe Traktatit të Rusisë krijoi një bazë ligjore për një aleancë të gjerë që përfshinte sigurinë ekonomike, informacionin, teknologjinë, bujqësinë dhe kufirin midis të tjerave midis dy vendeve, sipas në faqen e internetit të qeverisë së Bjellorusisë.

Nuk ishte e qartë se sa e gjerë ishte ftesa e Lukashenkos për t'u bashkuar me Shtetin Union dhe ai nuk ofroi specifika të tjera.

Por komentet e tij për dhënien e armëve bërthamore për aleatët me të njëjtin mendim ka të ngjarë të rrisin shqetësimet në një kohë të përhapjes globale në rritje dhe ndërsa Moska kërcënon botën me arsenalin e saj atomik, ndërsa lufta e saj kundër Ukrainës lëkundet.

Të enjten, autokrati bjellorus tha se transferimi i disa armëve bërthamore taktike nga Rusia në Bjellorusi kishte filluar, pas një marrëveshjeje të nënshkruar nga Moska dhe Minsk.

“Ishte e nevojshme përgatitja e vendeve të ruajtjes, e kështu me radhë. Ne i bëmë të gjitha këto. Prandaj, filloi lëvizja e armëve bërthamore”, tha Lukashenko, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Belta.

Ai gjithashtu premtoi sigurinë e atyre armëve, duke thënë: “Kjo nuk është as për diskutim. Mos u shqetësoni për armët bërthamore. Ne jemi përgjegjës për këtë. Këto janë çështje serioze. Gjithçka do të jetë mirë këtu.”

Putin ka thënë se Rusia do të ruajë kontrollin mbi çdo armë bërthamore taktike të stacionuar në Bjellorusi dhe e krahasoi lëvizjen me praktikën e Uashingtonit për vendosjen e armëve bërthamore në Evropë për të mbajtur vendet pritëse, si Gjermania, nga shkelja e angazhimeve të tyre si fuqi jo-bërthamore.

Bjellorusia nuk ka pasur armë bërthamore në territorin e saj që nga fillimi i viteve 1990. Menjëherë pas fitimit të pavarësisë pas rënies së Bashkimit Sovjetik, ajo ra dakord të transferonte të gjitha armët e shkatërrimit në masë të kohës sovjetike të vendosura atje në Rusi.

 

Që nga pushtimi i Ukrainës më shumë se një vit më parë, Putin ka përdorur retorikë përshkallëzuese në disa raste, duke paralajmëruar kërcënimin "në rritje" të luftës bërthamore dhe duke sugjeruar se Moska mund të braktisë politikën e saj "mospërdorimi i parë".

Në mars, Putin tha se Moska do të përfundojë ndërtimin e një objekti të posaçëm magazinimi për armët taktike bërthamore në Bjellorusi deri në fillim të korrikut dhe tha se Rusia kishte bërë tashmë transferimin në Bjellorusi të një sistemi raketash me rreze të shkurtër veprimi Iskander, i cili mund të vendoset. me koka bërthamore ose konvencionale.

Armët bërthamore taktike janë më të vogla se armët bërthamore strategjike – të cilat mund të shkatërrojnë qytete të tëra – dhe janë të dizajnuara për përdorim në një fushë beteje të kufizuar. Megjithatë, rendimentet e tyre shpërthyese janë ende të mjaftueshme për të shkaktuar shkatërrim të madh, si dhe ndotje nga rrezatimi.

Lajmet e fundit nga