LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata e tensionuar në veri të Kosovës/ KFOR, thirrje Prishtinës dhe Beogradit

29 Maj 2023, 11:52, Kosova & Bota CNA

Situata e tensionuar në veri të Kosovës/ KFOR, thirrje

KFOR i ka bërë thirrje Prishtinës dhe Beogradit të përmbahen nga veprimet që mund të nxisin tensione apo të shkaktojnë përshkallëzim të situatës.

KFOR, në deklaratën për mediat është shprehur se është i gatshëm të ndërmarrë të gjithë veprimet e nevojshme për të siguruar një mjedis të sigurt në mënyrë neutrale dhe të paanshme.

“Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të përmbahen nga veprimet që mund të nxisin tensionet ose të shkaktojnë përshkallëzim. Në përputhje me mandatin e tij, KFOR-i është i gatshëm të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të siguruar një mjedis të sigurt në mënyrë neutrale dhe të paanshme. Komandanti i KFOR-it mbetet në kontakt të ngushtë me bashkëbiseduesit e tij kryesorë, duke përfshirë përfaqësuesit e Institucioneve dhe Organizatave të Sigurisë në Kosovë, Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, si dhe me misionin e udhëhequr nga BE-ja për Sundimin e Ligjit (EULEX) dhe përfaqësues të tjerë të komunitetit ndërkombëtar”, thuhet në deklaratën për mediat kosovare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga