LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sërish tensione/ KFOR ndërhyn në Zveçan për të shpërndarë protestuesit serbë, plagosen disa ushtarë

29 Maj 2023, 19:30, Kosova & Bota CNA

Sërish tensione/ KFOR ndërhyn në Zveçan për të

Trupat e misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë ndërhyrë për të shpërndarë protestuesit serbë, që tubuan para ndërtesës së komunës së Zveçanit.

Që nga mëngjesi i 29 majit, grupe të serbëve kanë protestuar në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviç.

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës nuk ishin të pranishëm në momentin e ndërhyrjes në Zveçan.

Pasi KFOR-i paralajmëroi protestuesit të largohen dhe ata nuk u bindën, pjesëtarët e këtij misioni filluan të avanconin përpara. Protestuesit rezistuan dhe u ulën. Pjesëtarët e KFOR-it vazhduan t’i shtynin. Më pas u dëgjuan shpërthime, por ende nuk dihet se cila palë hodhi mjete plasëse.

Në Zveçan u hodh gaz lotsjellës dhe bomba molotov u dëgjuan duke shpërthyer dhe protestuesit hodhën në drejtim të KFOR-it gurë, shishe dhe koktej molotovi.

Gazetarët e Radios Evropa e Lirë kanë parë ushtarë të lënduar të KFOR-it.

Po ashtu, një veturë është parë duke u djegur nga mjetet shpërthyese që janë hedhur.

*Video: Përleshjet në Zveçan

Ndërkaq, gazetarët në Zveçan raportojnë se një pjesë e madhe e protestuesve serbë janë shpërndarë pas ndërhyrjes së KFOR-it.

Kordoni i paqeruajtësve të KFOR-it, të pajisur për situata krize, vazhdon të mbetet para ndërtesës së komunës.

Më herët, protestuesit në Zubin Potok u shpërndan dhe paralajmëruan se do të protestojnë sërish të martën.

Gjatë ditës ka pasur disa inicdente në veri, përfshirë edhe ndërhyrjen e policisë për të larguar protestuesit, që tentuan të hynin në ndërtesën e komunës së Zveçanit.

Të hënën, KFOR bëri të ditur se ka shtuar prezencën në këto tri komuna, ku që nga 26 maji janë rritur tensionet.

Ky mision tha se në linjë me mandatin që ka është i gatshëm “të ndërmarrë të gjitha masat për të ofruar një mjedis të sigurt, në një mënyrë neutrale dhe të paanshme”.

Më 26 maj, pesë policë u lënduan gjatë përleshjeve me protestuesit serbë të cilët hodhën gurë në drejtim të tyre. Policia u kundërpërgjigj me shok-bomba dhe me gaz lotsjellës.

Kryetarët e rinj shqiptarë u zgjodhën më 23 prill, në procesin zgjedhor që u bojkotua nga Lista Serbe.

Krerët e mëparshëm të katër komunave në veri, të banuara me shumicë serbe, ishin nga Lista Serbe. Por, ata u dorëhoqën në nëntor të vitit të kaluar, në shenjë pakënaqësie me një vendim të Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave në targa RKS – Republika e Kosovës.

Zgjedhjet e 23 prillit u bojkotuan nga Lista Serbe dhe nga popullata shumicë serbe në veri, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj./ REL

Lajmet e fundit nga