LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtari kinez ngre alarmin: COVID-i mund të ketë dalë nga laboratori

30 Maj 2023, 09:01, Kosova & Bota CNA

Shkencëtari kinez ngre alarmin: COVID-i mund të ketë dalë

Mundësia që virusi COVID-19 të ketë rrjedhur nga një laborator nuk duhet të përjashtohet, ka thënë një ish-shkencëtar i lartë i qeverisë kineze për "BBC News".

Si kreu i Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve në Kinë, profesor George Gao luajti një rol kyç në përgjigjen ndaj pandemisë dhe përpjekjet për të gjurmuar origjinën e saj. Ndërkohë qeveria e Kinës hedh poshtë çdo sugjerim se sëmundja mund të ketë origjinën në një laborator në Wuhan.

 "Gjithmonë mund të dyshoni për çdo gjë. Kjo është shkencë. Mos përjashtoni asgjë", u shpreh profesori i njohur për "BBC".

Në një shenjë të mundshme që qeveria kineze mund ta ketë marrë më seriozisht teorinë e rrjedhjes së laboratorit sesa sugjerojnë deklaratat e saj zyrtare, Gao u shpreh për "BBC"-në se ishte kryer një lloj hetimi zyrtar në Institutin e Virologjisë në Wuhan.

 

 

Lajmet e fundit nga