LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarr, tym dhe gaz lotsjellës/ Pamje nga përplasjet në veri të Kosovës, ushtarët të shtrirë në tokë

29 Maj 2023, 19:49, Kosova & Bota CNA

Zjarr, tym dhe gaz lotsjellës/ Pamje nga përplasjet në veri

Këtë pasdite janë regjistruar sërish tensione në para ndërtesës së komunës së Zveçanit, ku po mbahet një protestë.

Është dashur ndërhyrja e trupave të misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, për të shpërndarë protestuesit serbë.

Siç shihet nga pamjet e publikuara nga REL, zona është përfshirë nga gaz lotsjellës, zjarr dhe shtëllunga tymi, ndërkohë që dëgjohen edhe sirena dhe shpërthime.

Protestuesit hodhën në drejtim të KFOR-it gurë, shishe dhe bomba molotovi. Nga mjetet shpërthyese që u hodhën u dogj një makinë.

Si pasojë janë plagosur disa pjesëtarë të KFOR-it, ndërsa një pjesë e madhe e protestuesve serbë u shpërndanë pas ndërhyrjes.

Megjithatë, një kordon i KFOR-it, i pajisur për situata tensioni, vazhdon të mbetet në gatishmëri para ndërtesës së komunës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga