LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The first Ramist and the last SPAK-ist

2024-01-30 10:56:00, Editorial Elvi FUNDO
The first Ramist and the last SPAK-ist
Andi Bushati and Edi Rama

One of the left-wing analysts, Andi Bushati, known more as an individual for his Marxist-Leninist revolutionary concepts and as an indomitable Ramist (yesterday), in a recent public appearance at the journalist Çim Peka's studio, has articulated the term Ramist and SPAK-ist.

Through a phrase, Andi Bushati emphasized: "Who was a Ramist in 2013, is a SPAK-ist today". That he cannot talk about government corruption and SPAK has found a solution.

But let's look at some facts, no longer hoping that Andi Bushati was not a Ramist or a Ramist, but with the only fact that soon we will see Bushati as a SPAK-ist.

In 2013, Andi Bushati was one of the main ramists and not only, before he had these traces as a classic supporter of the Socialist Party, supporter of Edi Rama, his trumpeter and recently, after realizing it late, but reflected.

It has also been done against Rama for the way he governs, for the way he has seized power, because it was not enough for Andi Bushati that Edi Rama had governed the Municipality of Tirana for 11 years, to understand how he would behave as prime minister. The Albanians would have to suffer on their backs and then Bushati would change his mind.

 

The first Ramist and the last SPAK-ist
Edi Rama and Andi Bushati

 

So, they should have tried the corruption, the PPPs, the incinerators, the McGonigals, and then Bushat's mind would be filled. But the Albanians, meanwhile, fled and became even more impoverished.

Andi Bushati talks about the Ramists of 2013, he is like that and continues to be a Marxist in concepts today, regardless of whether he pretends to be with Berisha, or will maintain the role of the eternal opposition, which is the simplest position, to slander and just swear.

The problem is how you bring the arguments against, how you join the opposition causes and create all the efforts in defense of the vote, the values ??of democracy and the removal of the person who is in power, which is a big problem, although he once had an idol. and Andi Bushati's idol was Edi Rama.

 

The first Ramist and the last SPAK-ist
Andi Bushati

 

 

Rama and SPAK

There are many people who are with SPAK and precisely some of the individuals who are in SPAK because Bushati, Çim Peka and others believe that SPAK is busy. There are some of those who think that SPAK is not busy, there are those like us who think that SPAK is not totally busy, but it has a great international influence and has done an above average and appreciable job.

Bushati wants the facts, let's give them one by one.

Saimir Tahiri u burgos, zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj është në arrati, krahu i djathtë i Edi Ramës.

Një nga miqtë dhe bashkëpunëtorët më të ngushtë, Vangjush Dako, është pas hekurave, kryetari i Bashkisë Lushnjë, Fatos Tushe, pas hekurave, kryetari i Bashkisë së Bulqizës pas hekurave, ish-ministri Lefter Koka pas hekurave, ish-deputeti Alqi Bllako pas hekurave, ministrja Olta Xhaçka nën hetim, Ilir Beqja detyrim me paraqitje. Ka dhjetëra hetime të tjera që shkojnë te kryebashkiaku Veliaj, te Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë, Engjëll Agaçi, tek ish-ministri Damian Gjiknuri dhe ministra të tjerë të qeverisë.

Suksese apo dështim, lojë e dirigjuar apo jo janë zyrtarë të hetuar disa të ndëshkuar. Nga opozita Kryemadhi dhe Meta janë nën hetim. 

Historia e Gërdecit ku është akuzuar Fatmir Mediu. Nga ana tjetër mazhoranca po kërkon hetimin e 21 Janarit, hetim për të dënuar Sali Berishën, i cili ndodhet në arrest shtëpie, hetim të cilin për 21 janarin dhe ndëshkimin e ka kërkuar dhe vetë Andi Bushati.

Tani ka një histori politike, histori kontrolli mbi SPAK-un. Ka rezultate, ka veprime. Dikush, ato që përmendëm më sipër i vlerëson, dikush ato që po kryhen i kundërshton, por është një fakt: “Atë që s’bën dot opozita apo opozitarizmi nuk mund t’ia drejtosh gishtin SPAK-ut dhe t’i thuash o me ne, o kundër nesh”.

Meqë Bushati dhe disa të tjerë duan që Rama të rrëzohet dhe duke e parë që opozita kërkojnë që ta bëjë SPAK-un duke arrestuar Ramën, se Bushati me e sollën në pushtet dhe ne tani duam që ai të ikë! E në rast se vlera e SPAK-ut, puna e tij me ato që thamë është e pamjaftueshme, presin shumë që për inceneratorët të ndëshkohet Engjëll Agaçi, të ndëshkohet Damian Gjiknuri, të ndëshkohet Erion Veliaj dhe deri te kryeministri.

Guri i provës për SPAK-un, sipas Berishës është Veliaj dhe inceneratori.

Në rast se mund të arrestohet Veliaj, pasi drejtorët e tij kanë rënë dëshmorë rrugës atëherë SPAK-u do të ishte i mirë? A do bënte kjo Andi Bushatin, Ramist-SPAK-ist sërish? Nga ana tjetër SPAK-u po sulmohet nga opozita dhe quhet dhe Ramiste. Fakti është Ramistët e vërtetë janë ata që sollën Edi Ramën në pushtet.

 

The first Ramist and the last SPAK-ist
Edi Rama

 

 

SPAK has problems, but SPAK is not the problem. The problem is the former Ramists, the fragmented and hopeless opposition and all together unable to topple Rama, as they are unable to expect SPAK to arrest him.

It is hoped that with SPAK one party should come to power. This should not be done in any case and never. This would be a dangerous precedent. In the event that SPAK would prepare the ground for someone to come to power, then we would be in the Republic of Prosecutors, which Bushati does not like, but which in fact writes one thing, says another and wants another./ CNA 

 

12:51 Editorial Elvi FUNDO

Who controls SPAK?!

The institution that emerged from the Justice Reform, SPAK...

17:09 Editorial

IT'S RUNNING TIME

Now more is really expected from SPAK. The internation...

Lajmet e fundit nga