“Ushtria shqiptare, në kolaps të plotë”/ Thirrja urgjente për NATO-n

6 Qershor 2022, 13:07, Denoncim CNA
“Ushtria shqiptare, në kolaps të plotë”/ Thirrja
Foto ilustruese

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, ka publikuar mesazhin e një denoncuesi, i cili thotë se ushtria shqiptare është në kolaps të plotë.

Sipas denoncuesit, për shkak të rrogave shumë të ulëta gjysma e ushtarëve kanë dorëzuar dorëheqjen në komandat e tyre.

Po ashtu, ai thekson se oficerë madhorë të saj punojnë pasdite në bare dhe restorante për të plotësuar rrogat e ulëta që marrin, ndërsa helikopterët nuk ngrihen më në ajër.

Te gjithë helikopteret nuk ngrihen dot më në ajër.

Berisha i bën thirrje NATO-s të ndërmarrë një inspektim për vlerësimin e gjendjes tejet të rëndë të forcave të armatosura të një vendi anëtar të saj!

Më poshtë mesazhi i denoncuesit:

Pershendetje doktor. Jam oficer i Ministrise se Mbrojtjes.

Gjendja katastrofale e forcave tona te armatosura me detyron t’ju drejtohem me kete mesazh.

Ushtria jane sot eshte ne gjendjen e saj me te veshtire ne te gjitha aspektet dhe ne te gjitha fushat.

Aktualisht me shume se gjysma e ushtarve kane dorezuar dorheqjet e tyre prane komandave por ato nuk ju pranohen dhe ata per shkak te kontrates qendrojne ne detyre kretesisht te pamotivuar. Doreheqjet e tyre lidhen me rrogat fare te ulta te ushtarve dhe kushtet krejt te papershtateshme.

Oficeret, deri tek ata te larte punojne pas dite si roje sigurie ose barmen apo kamarier ne lokale, bare restorante sepse rrogat e tyre jane te ulta dhe nuk perballojne dot kerkesat familjare.

Shume e keqe eshte gjendja ne floten ajrore dhe detare te ushtrise tone.

Birn ka investiguar dhe ka bërë publike par 10 ditësh fenomenin e mos funksionimit të Flotes Ajrore dhe Detare të Ushtrisë Shqiptare si vend anëtar i NATO-s..!

Asnjë helikopter, perfshire dhe helikopterët CUGAR qe janë blerë 10 vitet e fundit dhe kanë kushtuar mbi 100 milion euro, nuk ngrihen qoftë dhe një minut në ajer sepse janë jashtë gatishmerie...!

Kjo u vertetua dhe vitin qe shkoj, ku gjatë veres kishte me qindra vatra zjarri dhe Flota Ajrore Shqiptare nuk u ngrit qoftë dhe për një minut me fikur zjarret, por u desh me i kerkuar ndihmë Mekanizmit të Mbrojtjes Evropiane..!

Po kështu është situata dhe me Floten Detare, ku asnjë anije luftarake nuk është në gatishmeri...!

Prej 3 vitesh asnjë helikopter apo anije luftarake nuk janë në gatishmeri dhe një gjë të tillë e raportojnë në buketinin ditor të Shtabit të Pergjithshem të Ushtrisë...!/CNA.al

“Ushtria shqiptare, në kolaps të plotë”/ Thirrja

Lajmet e fundit nga