Skandali i drejtësisë/ U kap me armë e drogë, asnjë ditë në qeli

3 Qershor 2022, 17:42, Denoncim CNA
Skandali i drejtësisë/ U kap me armë e drogë, asnjë
Elio Laze

Në Shqipëri mund të futesh në burg për tjegulla, por kur kapesh me armë dhe drogë, qëndron në shtëpi dhe madje mund të bësh edhe si gazetar. Ky është rasti I shtetasti E.L, një kriminel me armë, i cili duhej të ishte në burg, por qëndron i lirë rrugëve të Tiranës, megjithëse i kallëzuar në Gjykatë.

E.L u arrestua me 28 Maj 2021, për amë-mbajtje, por edhe për drogë. Sipas dokumenteve të siguruara nga CNA.al, asokohe, policia i gjeti në makinë me të cilën udhëtonte një armë zjarri, e llojit pistoletë, e markës Ekol, me karikator të vendosur dhe me një fishek luftarak të vendosur në karikatorin e pistoletës.

 Gjithashtu gjatë kontrollit në çantën e dorës i është gjetur në paketën e cigareve dhe një sasi lëndë narkotike, e dyshuar kanabis sativa.

 “Mbrëmë me datë 27.05 2021, rreth orës 22.00 dola nga zyra e punës për tu qetësuar dhe mora rrugën e vjetër nacionale Tiranë-Elbasan, ndalova për të konsumuar një cigare hashash, ka thënë ai para oficerit të Policisë Gjyqësore. Pra vetë ai ka pranuar se është dhe konsumes i lëndëve narkotike.

Në lidhje me armën e gjetur gazetari ka thënë se e ka blerë tek disa të rinj për 200 euro. Nga akti i ekspertimit ka rezultuar se arma ishte në gjendje të rregullt teknike dhe realizon qitje normalisht.

Ndaj tij rëndojnë akuzat për armëmbajtje pa leje dhe prodhimi i armëve shpërthyese dhe i municionit, parashikuar nga neni 278/1 të kodit penal dhe prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike, sipas nenit 283 të kodit penal.

 Megjithë akuzat e forta, çështja u mbyll me shpejtësi skëterë, ku se shpejti CNA.al  do të çojë përgjegjësit  në  ILD  për të kryer një investigim të plotë si ka ndodhur ngjarja.

Ku një I kapur më armë e drogë  nuk bën asnjë ditë burg, kur rrezikon 5 deri në 7 vite dhee çështja mbyllet në më pak se një vit e merr formë të prerë dhe dikush krenohet publikisht.

Për shkak të ndërhyrjeve nga politika E.L. dikur ushtar I trafikantit të drogës Xhemail Pasmaçiu, sot vegël e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj.  

Krenohet në komente dhe postime se është qytetar I lirë dhe I është aplikuar shërbimi I provës, pasi vendimi ka marrë formë të prerë. Shërbimi I provës në fakt nuk e shpëton dot nga burgu E.L. I cili po hetohet penalisht edhe për disa çështje të tjera, për të cilat ai rrezikon të dënohet dhe askush nuk  e shpëton dot më nga burgu. /CNA.al

 

Lajmet e fundit nga