LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pse gazetari bandit i droguar lihet i lirë?

30 Mars 2022, 15:21, Aktualitet CNA
Pse gazetari bandit i droguar lihet i lirë?

Gazetari Elio Laze është arrestuar nga policia e Tiranës në datën 28 maj 2021.

Ndonëse një ngjarje që u fsheh, CNA.al ka qenë e para që ka arritur të zbulojë të vërtetën. Laze është ndaluar në mes të natës nga policia, në rrugën Ali Demi, në vendin e quajtur ?Trekëndëshi i Flamurit Gjerman?, ku i është nënshtruar kontrollit.

Gjatë kontrollit në çantën e dorës ju gjet një armë zjarri, tip pistoletë, me mbishkrimin ? EKOL? me karikatorin e vendosur në armë dhe në krëhërin e armës është gjetur i vendosur një fishek, si edhe drogë, të cilën e kishte në paketën e cigares.

Akuzat që rëndojnë mbi Lazen

Për këto, mbi gazetarin duhet të rëndonin dy akuza ?Mbajtje pa leje dhe prodhimi i armëve shpërthyese dhe municionit?, të parashikuar nga neni 278/1 i Kodit Penal dhe ?Prodhimi dhe shitja e narkotikëve? të parashikuar nga neni 283 i Kodit Penal. Në rastin e parë dënimi është nga 5-7 vite burg, ndërsa për rastin e dytë ai duhet të dënohej deri në 5 vite burg.

Por CNA.al ka mësuar se Laze nuk ka bërë asnjë ditë burg, duke u lënë me arrest shtëpie, nga gjyqtari B.Shehaj, me pretendimin për shkaqe shëndetësore.

Gazetari përdorues droge

Vetë gazetari ka pranuar se është përdorues i drogës. ?Mbrëmë me datë 27.05 2021, rreth orës 22.00 dola nga zyra e punës për t?u qetësuar dhe mora rrugën e vjetër nacionale Tiranë-Elbasan ndalova për të konsumuar një cigare hashash?, ka thënë Laze para oficerit të Policisë Gjyqësore.

Në lidhje me armën e gjetur gazetari ka thënë se e ka blerë tek disa të rinj për 200 euro. Nga akti i ekspertimit ka rezultuar se arma ishte në gjendje të rregullt teknike dhe realizon qitje normalisht.

Rasti ka shkuar në Prokurori dhe mbi Lazen rëndojnë akuzat ?Mbjatja pa leje dhe prodhimi i armëve shpërthyese dhe i municionit?, parashikuar nga neni 278/1 të kodit Penal dhe ?Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike?, sipas nenit 283 të Kodit Penal.

Drejtësia e lë të lirë gazetarin e droguar 

Por pavarësisht dy akuzave që rëndojnë mbi të, ai vazhdon jetën i lirë dhe pa asnjë problem.  Përmes drejtësisë të korruptuar, Laze i cili duhet të ishte në burg dhe të vuante dënimin si gjithë të tjerët që janë arrestuar me të njëjtat akuza, apo qoftë edhe ata që janë në qeli për shkak se nuk kanë paguar dritat, nuk ka bërë asnjë ditë burg.

Shërbëtori i trafikantit të drogës Xhemail Pasmaxhiu, u shit si lopë në pazarin e kafshëve dhe u ble nga Lali Eri si mish për kasapanën mediatike të mercenrëve kusarë e drogaxhinj./CNA.al

Gazetari kapet me armë/ Zbardhen skenarët që e shpëtuan në Gjykatë

Gazetari kapet me armë/ Zbardhen skenarët që e shpëtuan në Gjykatë

Ekskluzive-Zbulohen fotot e armës së gazetarit/ Elio Laze u arrestua me pistoletë me fishek në gojë

Ekskluzive-Zbulohen fotot e armës së gazetarit/ Elio Laze u arrestua me pistoletë me fishek në gojë

Ekskluzive-Zbulohen fotot e armës së gazetarit/ Elio Laze u arrestua me pistoletë me fishek në gojë

Gazetari kapet me armë/ Zbardhen skenarët që e shpëtuan në Gjykatë

Lajmet e fundit nga