LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve/ Shehaj: Veprimet e SPAK-ut të mangëta, zyrtarët e përfshirë

31 Maj 2022, 13:31, Denoncim CNA

Afera e inceneratorëve/ Shehaj: Veprimet e SPAK-ut të mangëta,

Nënkryetarja e LSI-së në Tiranë, Brisida Shehaj, në një prononcim për CNA.al është ndalur te koncesioni i inceneratorëve.

Shehaj theksoi se hetimet e SPAK-ut për inceneratorët janë të mangëta, ndërsa shtoi se kemi të bëjmë me një grup të strukturuar kriminal, pasi sipas saj shteti është përdorur në shumë hallka si pronë private e disa individëve.

Në mars të vitit 2021 LSI-ja bëri dy kallëzime për procedurat e ndjekura për inceneratorin e Elbasanit dhe atë të Fierit. Më pas në tetor të vitit 2021 dorëzoi kallëzimin për procedurat e ndjekura për inceneratorin e Tiranës.

Në dhjetor të vitit 2021, SPAK-u kërkoi arrestimin e z.Lefter Koka për procedurat e ndjekura në Elbasan dhe z.Alqi Bllako për procedurat e Fierit.

Të gjitha këto janë veprime të mangëta nga prokuroria e SPAK-ut pasi ka shumë kundërshti në veprimet e ndërmarra.

Sot që flasim ne si LSI kemi bërë publike shumë dokumente të cilat flasin për një grup të strukturuar kriminal pasi shteti është përdorur në shumë hallka si pronë private e disa individëve.

Flasim për dhjetëra miliona euro të përfituara nga Klodian Zoto në disa institucione si OSHE, Ministria e Financave, Ministria e Infrastrukturës, AZHBR, etj.”-tha Shehaj.

Më tej, ajo hodhi akuza edhe ndaj kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, por edhe ndaj drejtorit të Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhe.

Po publikisht kemi nxjerrë fakte se si Erion Veliaj ka firmosur marrëveshje bashkëpunimi me inceneratorin e Tiranës ku përfitues ishte dhe Blendi Gonxhja me kompaninë e zotëruar nga bashkëshortja.

Nga i gjithë dokumentacioni i dërguar në SPAK, ajo që ne shohim është një hetim i cekët dhe aspak i thelluar, sot që flasim ende nuk kemi asnjë të arrestuar nga administratorët fiktivë të kompanive të cilat kanë qarkulluar të gjitha paratë e përfituara nga zyrtarët.”-tha Brisida Shehaj për CNA.al.

 

Lajmet e fundit nga