LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zhdukja e dosjeve të pronave në Kadastrën e Tiranës/ Prokuroria nis hetimet

21 Qershor 2022, 15:27, Aktualitet CNA
Zhdukja e dosjeve të pronave në Kadastrën e Tiranës/
Prokuroria e Tiranës

Prokuroria e Tiranës nis kryesisht hetimet për veprat penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Zhdukjes dhe vjedhjes së dokumenteve” për humbjen apo dëmtime të tjera të regjistrave të kadastrës Tiranë.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, duke marrë shkas nga deklaratat e bëra në mediat e shkruara dhe audiovizive nga ana e Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, z. Artan Lame, lidhur me humbjen apo dëmtime të tjera të faqeve të regjistrave të kadastrës, për zonat në zhvillim të Tiranës si Farka, Ndroqi, Shën Gjergji etj, ka filluar kryesisht hetimet duke regjistruar procedimin penal nr. 4807 datë 21.06.2022, për veprat penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Zhdukjes dhe vjedhjes së dokumenteve”, parashikuar nga neni 248 dhe 192/a i Kodit Penal, pa autorë të dyshuar.

Lidhur me faktet e sipërpërmendura Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, është e angazhuar maksimalisht që të hetojë në drejtim të zbulimit dhe vënies përpara përgjegjësisë penale të çdo zyrtari apo personi të përfshirë në veprimtari të kundërligjshme në dëm të interesave të ligjshme të qytetarëve apo shtetit./CNA.al

Lajmet e fundit nga