LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Harta e re gjyqësore/ Avokatët e Lezhës vijojnë bojkotin

21 Qershor 2022, 10:50, Aktualitet CNA
Harta e re gjyqësore/ Avokatët e Lezhës vijojnë bojkotin
Foto ilustruese

Avokatët e Lezhës vijojnë bojkotin dhe marshojnë në shenjë proteste, duke kundërshtuar hartën e re gjyqësore. 

Ndërkohë, mësohet se nesër avokatët do të kenë protestë në Shkodër, pasnesër në Krujë. 

Kujtojmë këtu se KLGJ shkriu 18 gjykata duke reduktuar gjykatat e Apelit në një të vetme në Tiranë, duke hequr pesë gjykatat administrative që do jenë në vetëm dy, një në kryeqytet dhe një në qytetin e Lushnjës dhe duke lënë vetëm 13 gjykata të shkallës së parë nga 22 që ishin.

Avokatët pretendojnë se nuk u përfillën dhe se qytetarët nga drejtësia që nuk do aksesojnë dot, do kalojnë ne vetëgjyqësi ./CNA.al

Lajmet e fundit nga