LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestimi i Kajmakut në Itali/ Klodiana Lala nxjerr detaje të reja: Politika e përdori dhe e largoi, 8 muaj ishte nën përgjim

20 Qershor 2022, 22:48, Aktualitet CNA
Arrestimi i Kajmakut në Itali/ Klodiana Lala nxjerr detaje të reja:
Klodiana Lala

Gazetarja Klodiana Lala ka folur mbrëmjen e sotme në emisionin "Opinion" në lidhje me arrestimin e ish-kryetarit të Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku.

Lala ka zbuluar se autoritetet italiane kishin 8 muaj që e përgjonin Kajmakun, ndërsa ka renditur pistat ku autoritetet shqiptare mund të hetojnë.

“Kanë qenë rreth 8 muaj në hetim nga autoritetet. Pronari i fidanishtes ka sinjalizuar i pari, janë përgjuar më pas janë detektuar, me autoritet shqiptare është bërë një kontroll.

Secila ngarkesë droge ka një specifikë, njëra ishte në ambient të hapur, në këtë rast ishte i pastër ambienti.

Kryetar bashkie që u zgjodh dhe dihej aktiviteti i tij kriminal, mbylli sytë politika përpara këtyre fakteve. PS dhe mbase edhe forcave do t'u interesonte e njëjta gjë, i interesonte. Kajmaku nuk ishte emër i panjohur.

E ka shfrytëzuar politika dhe më pas e largoi.

Bashkëshortja ka 2 milionë euro në llogari bankare, pavarësisht biznesit nuk është e artë se cili është burimi i të ardhurave, burimi. Ata kanë fituar edhe tendera, ndaj kjo është më shqetësuese.

Kur duhej të flitej për Kajmakun të gjithë heshtën. Policia italiane nuk dërgon pas hekurash dikë pa pasur një minimum provash. Përgjohej prej 8 muajsh. Prisnin të shkonte vetë Kajmaku që ta arrestonin. Kanë një procedurë, që mund ta lënë të lirë p.sh. dhe të vijojnë hetimet”, tha Lala./CNA.al

Lajmet e fundit nga