LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“O njerëz, toka i takon atij që e punon!”/ Gjergj Luca, mesazh të fortë për ekonominë ndihmëse

20 Qershor 2022, 21:51, Aktualitet CNA
“O njerëz, toka i takon atij që e punon!”/ Gjergj Luca,
Biznesmeni dhe sipërmarrësi, Gjergj Luca

Biznesmeni dhe sipërmarrësi, Gjergj Luca, ka bërë sot shirjen e grurit me autokombanjë dhe ka dhënë mesazhe të forta për qytetarët.

Gjatë një bashkëbisedimi me banorët e zonës së Labinotit, sipërmarrësi bëri thirrje që populli t’i bëjë shërbim ekonomisë ndihmëse dhe të mbjellin tokat.

Luca deklaroi se duhet bërë ekonomi ndihmëse, ndërsa dha edhe një mesazh tjetër të fortë.

Biznesmeni tha se toka i takon atij që e punon dhe u ofroi ndihmë grave të zonës për farat dhe plehun.

Ky është sheshi i katundit tonë, sheshi i 'Flamurit', sheshi i 'Ushtarit të Panjohur'. Edhe midis dy kohërave. Ne vazhdojmë me të vjetrën dhe me të renë. I gjithë ky grurë që po bëhet, po bëhet për gratë tona, që të bëjnë bukën te shtëpia, që mos të kenë problem dhe ky vend është komplet i mbushur me misër, me qepë, me grurë, me domate.

A e kuptoni? Ekonomi ndihmëse si dikur, se kanë ndryshuar kohërat, do të shkojnë për keq. Bëjini shërbim ekonomisë ndihmëse, o njerëz! A është kështu o gra apo jo? A është kështu? Ej, o gra, dëgjoni! Kur hyra aty lexova 'Tokë e xanun', ishte e Lifes atje që e kishte vënë, këtu jam duke lexuar 'Toka i takon atij që e punon'. Kush e ka vënë atë? Shkëndije ti e ke vënë atë? Po pse ti e punon të gjithë atë serën atje? Bashkë me shoqet. Të gjithë njësoj jeni ju, si ajo e Kukësit, si ti njësoj jeni? Rrini duke ngulur tabela.

Po vetëm se kjo tabela është më e mirë, është më e bukur, është më e butë, është tamam. Toka i takon atij që e punon! Kështu që ju lumshin duart, ta punoni dhe t’i merrni bereqetin dhe mua më keni ndihmë që t’ju blej ato farat, plehun dhe pak lëng karkaleci se ai bën magji te toka. Më keni në dispozicion që t’ju shërbej. Bashkë ju lumshin duart motra! Hajde! Punë të mbarë!”, theksoi Gjergj Luca./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga