LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Harta e re gjyqësore/ Kreu i Dhomës së Avokatisë në Shkodër: Protestojmë më 22 qershor

20 Qershor 2022, 18:06, Aktualitet CNA
Harta e re gjyqësore/ Kreu i Dhomës së Avokatisë në
Kreu i Dhomës së Avokatisë në Shkodër, Anton Kosteri

Kreu i Dhomës së Avokatisë në Shkodër, Anton Kosteri, ka folur pasditen e sotme për hartën e re gjyqësore dhe revoltën e avokatëve ndaj ndryshimeve.

Kosteri tha se avokatët do të bëjnë një protestë në datën 22 qershor para prefekturës së Qarkut Shkodër.

Ai ftoi qytetarët t’i bashkohen kësaj proteste, teksa theksoi në "Syri TV" se do të vazhdojë luftën për këtë kauzë për të arritur që Gjykata e Apelit Shkodër të qëndrojë aty ku është.

"Sot është vërejtur se s'ka pasur zhvillime të proceseve gjyqësore në Shkodër. Mbase ndonjë avokat i importuar nga Tirana, i cili për interesa vetjake, ka marrë pjesë. Ky është një numër shumë i vogël.

Dhoma e Avokatisë Shkodër në mbledhjen e fundit vendosi se me datë 22 qershor, para prefekturës së Qarkut Shkodër, do të bëjmë protestë qytetare dhe ftojmë qytetarët dhe aktorë të rëndësishëm, kushdo ka dëshirë të bashkohet me ne kundër vendimit të KLGJ.

T’u bëjmë atyre me dije se s’jemi vetëm një grupim avokatësh që po luftojmë për interesat tona personale, në fund të fundit edhe për interesat tona është legjitime, por mbi të gjitha të mbrojmë interesin e publikut dhe dinjitetit të Shkodrës dhe atyre që përfaqësojmë”, tha Kosteri.

Lajmet e fundit nga