LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministrja Balluku: Hekurudhë Tiranë-Prishtinë brenda 4 viteve

20 Qershor 2022, 20:49, Aktualitet CNA
Ministrja Balluku: Hekurudhë Tiranë-Prishtinë brenda 4 viteve
Belinda Balluku

Shqipëria dhe Kosova, në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, kanë nënshkruar disa marrëveshje bashkëpunimi.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si projekt me vlera të rëndësishme kombëtare veçoi ndërtimin e hekurudhës që do të lidhë dy vendet.

Ndërtimi i hekurudhës Tiranë-Prishtinë do të krijojë mundësinë që të gjithë aksesin që Shqipëria ka në Detin Mesdhe, t’ia japë dhe Kosovës.

Është një projekt që jo vetëm do të lidhë dy vendet me hekurudhë, por edhe përmes konceptit të dy porteve, portit të Durrësit dhe portit të thatë të Prishtinës. Është një koncept shumë modern që është zbatuar në vende shumë të zhvilluara sa i përket tregtisë”, tha ministrja e Infrastrukturës për "Euronews Albania".

Balluku tha se mbetet për t’u hapur gara për të pasur një kompani fituese për realizimin e projektit. Ministrja tha se parashikohet se hekurudha mund të përfundojë brenda një harku kohor prej 4 vitesh./Euronews albania

Lajmet e fundit nga