LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Projekti i ri i Portit të Durrësit/ Rama publikon pamjet: Një nga portat strategjike të ekonomisë

21 Qershor 2022, 08:52, Aktualitet CNA
Projekti i ri i Portit të Durrësit/ Rama publikon pamjet: Një nga
Foto ilustruese

Kryeministri Edi Rama ka nisur mëngjesin e sotëm me një video të projektit të Portit të ri të Durrësit.

Projekti u prezantua një ditë më parë në mbledhjen e përbashkët  mes dy qeverive si projekt i integruar me projektin e hekurudhës Durrës-Prishtinë dhe portin e thatë në Prishtinë.

Sipas Ramës, ky projekt do të transformojë rrënjësisht jo vetëm infrastrukturën tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës, po edhe gravitetin ekonomik rajonal, duke e kthyer Durrësin në një nga portat strategjike të ekonomisë së Mesdheut.

“Mirëmëngjes dhe me projektin ambicioz të Portit të ri të Durrësit, paraqitur në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, si projekt i integruar me projektin e hekurudhës Durrës-Prishtinë dhe portin e thatë në Prishtinë, që do të transformojë rrënjësisht jo vetëm infrastrukturën tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës, po edhe gravitetin ekonomik rajonal, duke e kthyer Durrësin në një nga portat strategjike të ekonomisë së Mesdheut, ju uroj një ditë të bukur”, shkruan Rama në rrjetet sociale./ CNA.al

Lajmet e fundit nga