LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE/ Rama vijon me të njëjtat justifikime

21 Qershor 2022, 12:12, Aktualitet CNA
Negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE/
Kryeministri, Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat pas takimit me kryeministren e Finlandës, Sanna Marin.

Në këtë deklaratë, Rama ka prekur sërish çështjen e pengesës së Bullgarisë për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë  e Veriut.

Kryeministri edhe një herë theksoi se nuk pret asgjë të re, por nënvizoi se BE-ja dhe vendet europiane po punojnë për të hapur një shteg të arsyes dhe për ta çliruar procesin.

“Nuk pres asgjë të re, megjithatë deri në fund BE po përpiqet me Bullgarinë për të hapur një shteg të arsyes dhe për ta çliruar procesin. Nga ana tjetër ne mbështesim me gjithë besimin dhe bindjen tonë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Janë një vlerë e shtuar në NATO. Në ndihemi të privilegjuar që na jepet mundësia të bëjmë diçka për Finlandën”, është shprehur Rama./ CNA.al 

Lajmet e fundit nga