LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Zbërthehet' banda kriminale që trafikonte drogë nga Amerika Latine/ Mes të arrestuarve, shqiptarë

11 Shtator 2023, 12:41, Aktualitet CNA

'Zbërthehet' banda kriminale që trafikonte drogë nga

Në orët e para të mëngjesit, një operacion i gjerë antidrogë përfundoi në selinë provinciale të Guardia di Finanza të Savonës dhe Xhenovës, që kulmoi me arrestimin e shtatëmbëdhjetë personave. Nga të arrestuarit, 13 janë italianë dhe 4 shqiptarë, raporton "savonanews".

Sipas hetimeve paraprake, dhjetë nga të arrestuarit ishin pjesë e një organizate kriminale aktive që prej korrikut 2019 në provincën e Savonës. Shoqata ishte e specializuar në blerjen, importimin (kryesisht nga Amerika e Jugut), transportin, mbajtjen dhe shitjen e kokainës dhe hashashit. Ata kishin magazina speciale, makina me "dyfund" për transport dhe përdornin celularë të koduar për komunikim, disa prej të cilëve edhe nga brenda burgjeve, për të transmetuar mesazhe dhe strategji. Njëri prej të arrestuarve ishte bartës i mesazheve që synonin të largonin bashkëpunëtorët e tjerë të arrestuar nga bashkëpunimi me drejtësinë.

Guardia di Finanza zbuloi se grupi ofronte gjithashtu shërbime të rikuperimit dhe shpërndarjes për dërgesat e drogës në organizata të tjera kriminale, duke përdorur portin e Vado Ligure si pikën kryesore të uljes dhe shpërndarjes. Për më tepër, ata garantuan pagesën e tarifave ligjore për anëtarët e arrestuar dhe mbështetën familjet e tyre.

Një nga aspektet më befasuese të hetimit ka të bëjë me bashkëpunimin brenda portit. Një punonjës i një kompanie transporti mallrash dhe parcelash, i cili ishte krejtësisht i palidhur me ngjarjet e hetimit, me detyrën e operatorit të vinçit, dha detaje vendimtare për vendndodhjen e kontejnerëve me kokainë. Ky informacion i lejoi organizatës të lehtësonte rikuperimin e drogës. Për më tepër, një i arratisur i jashtëm, Mario Palamara, ka lehtësuar dërgimin e sasive të konsiderueshme të kokainës nga Amerika e Jugut në portin e Vado Ligure.

Policia zbuloi gjithashtu se shoqata kishte ndërmarrë veprime për të filluar një biznes importi frutash nga Amerika e Jugut, duke e përdorur atë si mbulesë për dërgesën e kokainës (në veçanti 84 blloqe nga të cilat 69 u gjetën brenda një kontejneri frigoriferik në mars 2020). 

Në përgjithësi, të arrestuarit akuzohen për 42 episode të blerjes, posedimit, transferimit dhe importimit të kokainës (më shumë se 180 kg), hashashit (më shumë se 40 kg), marijuanës (më shumë se 70 kg) dhe tentativës për të importuar 200 kg shtesë kokainë dhe 300 kg hashash.

Operacioni "Baluardo" filloi pas konfiskimeve të shumta midis viteve 2019 dhe 2020, në total mbi 180 kg kokainë në aeroportin Vadese. Hetimet u kryen përmes analizës së kamerave të vëzhgimit të portit dhe përgjimeve të komunikimeve, përfshirë ato në platforma të koduara si Encrochat dhe SkyEcc./ CNA

Lajmet e fundit nga