LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dita Ndërkombëtare e Korrupsionit/ Mesazhi i Ambasadës së SHBA-së, si po 'lufton' DASH

9 Dhjetor 2022, 11:17, Aktualitet CNA
Dita Ndërkombëtare e Korrupsionit/ Mesazhi i Ambasadës së
Foto ilustruese

Ambasada e SHBA-së në Shqipëri, sot në ditën ndërkombëtare kundër Korrupsionit, përmes një mesazhi tregon se SHBA është thellësisht e përkushtuara për të vazhduar përpjekjet dhe për të rritur transparencën në komunitetin global.

DASH Lufton korrupsionin duke kufizuar dhe duke vendosur sanskione ndaj zyrtarëve të korruptuar dhe duke mbështetur gazetarët dhe organizatat joqeveritare që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar.

“Sot është Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Departamenti i Shtetit i SHBA lufton korrupsionin përmes diplomacisë, duke zhvilluar standarde të forta ndërkombëtare dhe duke mbështetur zbatimin e tyre, duke ndërtuar dhe forcuar institucionet qeveritare dhe rrjetet ndërkombëtare, duke përdorur kufizimet e vizave dhe sanksionet ndaj zyrtarëve të korruptuar dhe duke mbështetur gazetarët dhe organizatat jo-qeveritare që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar. Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të përkushtuara për të vazhduar këto përpjekje dhe për të rritur transparencën në komunitetin global”, shkruan ambasada amerikane në postimin në rrjetet sociale./ CNA.al

Lajmet e fundit nga