LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Spahiu ngre dyshimet e forta/ Pse Ramiz Alia ka qenë pjesë e pazarit në vitet '90

8 Dhjetor 2022, 22:48, Aktualitet CNA
Spahiu ngre dyshimet e forta/ Pse Ramiz Alia ka qenë pjesë e pazarit
Juristi Kreshnik Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu thotë se ish-presidenti Ramiz Alia ka qenë pjesë e pazarit që solli ndryshimin e sistemit në vitet ’90.

Në emisionin "Now" në "Euronews Albania", Spahiu u shpreh se mënyra se si u bë kapërcimi i sistemit në Shqipëri, pa gjakderdhje e vërteton më së miri se ka pasur një lloj marrëveshjeje dhe njerëzit e Ramiz Alisë kanë qenë pjesë e saj.

“Unë e them sot publikisht që Ramiz Alia ka qenë pjesë e pazarit të 8 dhjetorit dhe pluralizmit në Shqipëri. Nëse mendon njëri ndryshe, është i gabuar. Si shpjegohet ndryshe që asnjë nuk u plagos apo u vra, ndonëse vinim nga një pushtet që të vriste për një fjalë. Pazari ishte i imponuar, nuk e besoj dot që Partia Komuniste ishte paqësore, por e lëshoi pushtetin në mënyrë paqësore dhe me marrëveshje”, tha Spahiu.

Lajmet e fundit nga