LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Njihen pensionet e shqiptarëve/ Zvicra miraton marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë

8 Dhjetor 2022, 16:25, Aktualitet CNA

Njihen pensionet e shqiptarëve/ Zvicra miraton marrëveshjen për

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se parlamenti zviceran ka miratuar marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, kryeministri ka falënderuar qeverinë e Zvicrës, por gjithashtu shprehet se kryeministrja e Italisë, Georgia Meloni, i ka premtuar dy ditë më parë se së shpejti edhe në parlamentin italian do të votohet marrëveshja e shumëpritur me Italinë.

Statusi i plotë:

Parlamenti zviceran miratoi me 129 vota pro marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë, e cila u firmos në Tiranë më 18 shkurt të këtij viti
Faleminderit Qeverisë Zvicerane, parlamentarëve zviceranë dhe padiskutim ekipeve teknike të përbashkëta, të cilat punuan pa u lodhur për këtë marrëveshje të shumëpritur për shqiptarët që punojnë e kontribuojnë në Zvicrën mike

***Kryeministrja Giorgia Meloni më premtoi pardje në Tiranë, se shumë shpejt do të votohet në parlamentin italian edhe marrëveshja e shumëpritur me Italinë

Lajmet e fundit nga