LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çollaku sulmon Berishën/ “Nuk ishte ditë për protesta”

8 Dhjetor 2022, 09:37, Aktualitet CNA

Çollaku sulmon Berishën/ “Nuk ishte ditë për

Kreshnik Çollaku, deputeti i PD-së, nga grupi i përçarësve është shprehur kundër mbajtjes së protestës se 6 dhjetorit në një ditë me Samitin e BE-së.

Sipas të njëjtit nuk ishte dita e duhur.

 “Ishte një ditë e gabuar për t'u bërë protesta. Nuk kishte pjesëmarrje e pamë, nuk kishte shumë. Asnjë lloj mesazhi nuk kishte për ndërkombëtarët. I vetmi rrezik ishte provokatori. Ishte konflikt delikat, dhe nga një protestë paqësore do të kthehej antisamitit. Nuk përjashtoj as pista të huaja që mund të jenë infiltruar. Mund të kishte edhe nga mendja perverse e qeverisë, për të provokuar opozitën. Nuk e përjashtoj asnjë pistë edhe të ndërhyrjeve të huaja", ka thënë Çollaku në një emision televiziv.

Më tej ai ka komentuar edhe dhunën ndaj Berishës, duke thënë se përgjegjësia është e Qeverisë.

 “Përgjegjësia është e qeverisë. Kur paralajmërohet një protestë e tillë, policia duhet të garantojë mbarëvajtjen e protestës. Se ka skenare disa, dhe janë serioze. Mendoj që çfarë ndodhi dje… 

Berisha meriton vlerësim për mënyrën se si e menaxhoi situatën. Po të kishte munguar vetëpërmbajtja do kishte skenar të tjerë. Do kishte përplasje…mes policisë dhe protestuesve. Do kishte cenim të sigurisë të Samitit. Dhe do të dilte opozita antieuropiane dhe antiperëndimore. Këtë skenar e shpëtoi gjakftohtësia e Sali Berishës", është shprehur më tej Çollaku.

Sipas tij, në këtë incident mund të jenë përfshirë edhe agjentura të huaja.

“Mendoj se ka skenare si brenda dhe jashtë vendit që të paraqitet opozita si një antieuropiane. Rreziku i provokimeve mund të ndodhin. Por opozita të projektohet si një vend antieuropian është ndërprerje e valvulës së oksigjenit të opozitës", ka deklaruar Çollaku.

Lajmet e fundit nga