LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Foto/ 32 vjet nga Lëvizja Studentore e dhjetorit 1990

8 Dhjetor 2022, 08:34, Aktualitet CNA

Foto/ 32 vjet nga Lëvizja Studentore e dhjetorit 1990

“E duam Shqipërinë si e gjithë Europa”.

Kjo ishte thirrja e 32 viteve më parë në mbrëmjen e 8 dhjetorit 1990, që pasoi me lëvizjen studentore në Qytetin Studenti.

Foto/ 32 vjet nga Lëvizja Studentore e dhjetorit 1990

Kjo lëvizje ka hyrë në historinë e Shqipërisë si Lëvizja e Dhjetorit, që shënoi fundin e regjimit 46-vjeçar komunist dhe lindjen e demokracisë.

Foto/ 32 vjet nga Lëvizja Studentore e dhjetorit 1990

Akti i tyre publik, qytetar i dha fund në mënyrë paqësore epokës së gjatë të vetizolimit dhe të sundimit ideologjik, duke i hapur kështu rrugën e ekonomisë së tregut dhe shoqërisë së hapur.

Foto/ 32 vjet nga Lëvizja Studentore e dhjetorit 1990

Me moton “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”, ata kërkuan ngritjen e sistemit të vlerave perëndimore dhe të shtetit të së drejtës, integrimin në Europë dhe garantimin e pluralizmit politik si bazë kryesore për një shoqëri të lirë e demokratike.

Foto/ 32 vjet nga Lëvizja Studentore e dhjetorit 1990

Kuvendi i Shqipërisë në vitin 2009, e shpalli 8 Dhjetorin festë zyrtare duke e emërtuar “Dita Kombëtare e Rinisë”. /CNA.al

Lajmet e fundit nga