LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tetë ditë para se të zëvendësohet/ Arben Kraja ikën në Uashington

8 Dhjetor 2022, 08:48, Aktualitet CNA

Tetë ditë para se të zëvendësohet/ Arben Kraja

Me 19 dhjetor 2022, Arben Krajës i mbaron mandati si drejtues i SPAK-ut.

11 ditë para këtij afati, Kraja ka udhëtuar për në Amerikë, në Uashington, në një konferencë për korrupsionin.

Bëhet fjalë për konferencën e 20-të Ndërkombëtare Anti-Korrupsion 2022 (IACC) me temë "Çrrënjosja e Korrupsionit, mbrojtja e Vlerave Demokratike”.

Kujtojmë se në garë për të zëvendësuar Arben Krajën janë tre kandidatë.

Këshili i Lartë i Prokurorisë ka miratuar listën për kandidatët për drejtues të SPAK-ut, të cilët janë: Adnan Xholi, Altin Dumani dhe Edvin Kondili

Më 16 dhjetor do të zhvillohen edhe intervistat me tre kandidatët.

Ata do të shpalosin platformat se si mendojnë ta drejtojnë Prokurorinë e Posaçme 3 vitet e ardhshme.

Pasuesi i Arben Krajës zgjidhet nga 11 votat e anëtarëve të KLP-së, ndërsa ambasadorja Yuri Kim ka kërkuar transparencë duke nënkuptuar tentativa manipulimi për këtë garë./CNA.al

Tetë ditë para se të zëvendësohet/ Arben Kraja

Lajmet e fundit nga