LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet emri/ Kush pritet të zëvendësojë ambasadoren Yuri Kim

8 Dhjetor 2022, 20:28, Aktualitet CNA
Zbulohet emri/ Kush pritet të zëvendësojë ambasadoren Yuri
Ambasadorja Yuri Kim

Departamenti Amerikan i Shtetit ka nisur procedurat për largimin dhe zëvendësimin e Yuri Kim si ambasadore e SHBA në Tiranë.

Ky lajm u konfirmua ditën e sotme nga ministria e Jashtme, e cila nuk dha detaje për emrin e ambasadorit të ri që pritet të zëvendësojë Yuri Kim.

 Por gazetari Muhamed Veliu, duke iu referuar burimeve diplomatike, ka treguar emrin e mundshëm që mund të vijë në Shqipëri si ambasador.

Sipas tij, Yuri Kim mund të zëvendësohet nga David Kostelanick, i cili është një njohës i mirë i çështjeve ruse dhe aktualisht është këshilltar i stafit ushtarak në Pentagon “US Army Joint Staff”.

Zbulohet emri/ Kush pritet të zëvendësojë ambasadoren Yuri
David Kostelanick

Për ambasadorin e ri, fillimisht DASH i propozon një emër ministrisë së Jashtme dhe nëse merr dakordësinë e kësaj të fundit, ia dërgon emrin Presidentit të SHBA. Presidenti nominon kandidaturën në senat, ku edhe miratohet ambasadori./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga