LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“U bë një gabim”/ Karamuço: Çfarë nuk shkoi në mbrojtjen e Sali Berishës

9 Dhjetor 2022, 08:53, Aktualitet CNA
“U bë një gabim”/ Karamuço: Çfarë nuk
Eksperti i Kriminalistikës, Ervin Karamuço dhe Sali Berisha, foto ilustruese

Eksperti i Kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka komentuar ngjarjen e 6 dhjetorit, ku në nisje të protestës së PD-së, u sulmua nga Gerti Shehu, kreu i demokratëve, Sali Berisha.

Gjatë një interviste për Juli Xhokaxhi, Karamuço tha se në mbrojtjen e Berishës është bërë një gabim.

Ai u shpreh se ditën e ngjarjes sigurimi i Berishës ishte pozicionuar në formën e mbrojtjes konike, për t’i lënë hapësirë medias.

Sipas tij në një moment gardhi i krijuar nga mediat u ça, dhe nga ky moment përfitoi Gerti Shehu.

Ndër të tjera Karamuço theksoi se reagimi i mëpasmë i forcave të mbrojtjes së Berishës nuk ishte i duhuri, pasi ata duhet ta kishin neutralizuar dhe jo të hakmerreshin ndaj agresorit.

Pjesë nga biseda.

Xhokaxhi: Po mbrojtja e Berishës si ka qenë?

Karamuço: Me sa kam parë videot është bërë një plan vendosjeje konike. Është bërë një gabim. Pse është bërë konike, sepse i është lënë fushëpamje medias që të vazhdojë gjithë procesionin, duke e lënë konike pjesën e medias ka humbur vigjilencën.

Xhokaxhi: Siguria e zotit Berisha u vendos konike, ishte instiktive?

Karamuço: Po, sepse i lanë hapësirë medias. Është shumë e lehtë t'i paragjykosh tani, por nuk është aq e lehtë, është elementi emocional, hapësira që i lejohet politikanit, pasi ka njerëz që shkojnë i përqafojnë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga