LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmohen gazetarët në veri të Kosovës

9 Dhjetor 2022, 09:55, Aktualitet CNA

Sulmohen gazetarët në veri të Kosovës

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës raporton për një sulm ndaj gazetarëve të “Kallxo.com”, që ka ndodhur në veri të Kosovës.

Sipas komunikatës për media, ekipi i gazetarëve është sulmuar nga "një grup i maskuar i serbëve në afërsi të Shkollës Teknike”.

"Kallxo.com" ka thënë se dy gazetarët kanë arritur të shpëtojnë pa lëndime fizike dhe janë larguar me shpejtësi në drejtim të zonave tjera të Mitrovicës.

Sipas saj, “sulmuesi ka goditur me grushte makinën, ndërsa mjete të forta janë hedhur edhe nga pjesëtarët e grupit”.

AGK ka kërkuar nga Policia e Kosovës që të kujdeset për të ofruar kushtet e duhura të sigurisë për raportimin e gazetarëve nga kjo pjesë e vendit./REL

Lajmet e fundit nga