LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Bushati: Vuçiç po tenton të na ndajë nga BE-ja, Shqipëria ombrellë për Serbinë

21 Qershor 2022, 21:03, Aktualitet CNA
Bushati: Vuçiç po tenton të na ndajë nga BE-ja,
Andi Bushati

Analisti Andi Bushati tha në emisionin ‘Shock’ se diskutimi i kryeministrit Edi Rama për mundësinë e bojkotit nga Shqipëria të samitit të BE-së me Ballkanin Perëndimor është akt i paprecedentë.

Sipas Bushatit, duke u rreshtuar përkrah Vuçiçit, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut po i bëhen ombrellë Serbisë për ta mbrojtur nga diskreditimi që do t’i bëhej për qëndrimin ndaj Rusisë.

“S’ka ndodhur kurrë që Shqipëria të bojkotojë një samit të BE-së. Pse duhet të koordinohemi me Serbinë për një gjë për të cilën kjo e fundit s’ka asnjë lidhje. Pse nuk do Vuçiçi të jetë në Samitin e BE-së? Pasi atje do t’i kërkohet pse nuk i ka vënë sanksione Rusisë. Shkupi dhe Tirana bëhen ombrellë për ta ruajtur Vuçiçin nga diskreditimi. Kemi një dalje nga aksi; të arrijë Vuçiçi të ndajë Shqipërinë nga BE-ja është një akt shumë i rëndë”, tha Bushati./euronews 

Lajmet e fundit nga