LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Diplomatët e huaj, takim me gazetarë shqiptarë/ Ambasada e SHBA-së, mesazh të fortë për lirinë e medias

21 Qershor 2022, 20:30, Aktualitet CNA
Diplomatët e huaj, takim me gazetarë shqiptarë/ Ambasada e
Diplomatët e huaj me gazetarë shqiptarë

Ambasadorët e huaj kanë zhvilluar sot një takim me disa gazetarë, lidhur me lirinë e medias në vendin tonë.

Pas këtij takimi, ambasada amerikane ka dhënë një mesazh të fortë për këtë çështje, teksa deklaron se liria dhe pavarësia e një medie është thelbësore për demokracinë.

Ambasada e SHBA-së në Tiranë thekson se kërcënimet dhe frikësimet ndaj gazetarëve dhe familjeve të tyre janë të papranueshme.

Një media e lirë dhe e pavarur është thelbësore për demokracinë.

Ne shprehim mbështetjen tonë të palëkundur për gazetarët në Shqipëri dhe në mbarë botën, të cilët ndërmarrin hetime dhe raportime të rëndësishme, në emër të bashkëqytetarëve të tyre. Kërcënimet dhe frikësimet ndaj gazetarëve dhe familjeve të tyre janë të papranueshme”, thuhet në deklaratë./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga