LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Keni planifikuar të udhëtoni në fundjavë, në zonat turistike?/ Njihuni me situatën e rrugëve, cilat janë të kalueshme

20 Janar 2023, 08:54, Sociale CNA

Keni planifikuar të udhëtoni në fundjavë, në zonat

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka njoftuar mbi situatën e rrugëve pas reshjeve të pandërprera të shiut dhe borës.

Nëse keni vendosur të udhëtoni për fundjavë, fillmisht njihuni me situatën e rrugëve, nëse janë të bllokuara, apo nëse janë të kalueshme.

Situata

Reshjet e dëborës kanë nisur në Dardhë, në Llogara, në Krujë-Sarisalltik, në Ura e Zapodit Shishtavec në lartësi mbi 700 m, ku është punar me mjete borëpastruese dhe qarkullimi kryhet pa problem.

Në aksin Bogë-Theth në zonën e tuneleve vazhdon rënia e orteqeve duke sjellë vështirësi në qarkullim dhe pastrimin e rrugës.

Sipas Autoritetit Rrugor Shqiptar, kontraktorët me mjete e punëtorë kanë qenë në terren gjatë gjithë natës për të mbajtur qarkullimin në normalitet.

“Tregoni kujdes të shtuar gjatë drejtimit të mjetit në kohë me reshje, pajisuni me goma dimërore dhe zinxhirë kur udhëtoni për në zonat malore, ulni shpejtësinë, respektoni sinjalistikën dhe udhëzimet e Policisë Rrugore”, këshillon ARRSH-ja./CNA.al

Lajmet e fundit nga