LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përkeqësimi i motit/ Peleshi i paraparin me informacione

17 Janar 2023, 11:27, Sociale CNA

Përkeqësimi i motit/ Peleshi i paraparin me informacione

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka pasqyruar situatën metereologjike dhe pasojat siç janë përmbytjet.

Sipas tij më 21 janar do të ketë reshje shumë intensive në Kukës dhe në Shkodër e më pak intensive në Dibër dhe Lezhë.

“Gjenerimi në kaskadë do të jetë i përqendruar në regjim maksimal në HEC e Fierzës, të Komanit e Vaut të Dejës.

Parashikimi i reshjeve deri në ditët e vazhdim

Sot priten reshje shumë intensive në Kukës, Shkodër, reshje intensive në Dibër dhe Lezhë dhe reshje më pak intensive në qarqet e tjera të vendit.

Priten që reshjet të shoqërohen me shtrëngata. Prurjet në kaskadën e lumit Drin do të pësojnë rritje prej mëngjesit të ditës së sotme dhe do të vijojnë në rend rritës deri më 21 janar”- tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga